Přejít k hlavnímu obsahu

Školní rok 2023/2024 

třídní učitelka: Bc. Mária Kromelová 

kontakt: maria.kromelova@zsjeremenkova.cz

kmenová učebna:  uč.134, 2. patro 

Království železnic + lektorovaný program - třídění odpadu

                 Dne 20.3. jsme se společně s dětmi vydali na další exkurzi, tentokrát do Království železnic. Pro děti byl hned po příchodu připraven lektorovaný program, který se zaměřoval na enviromentální výchovu, konkrétně na třídění odpadu. Děti s paní lektorkou velmi aktivně spolupracovaly, neboť spoustu odpovědí a informací znaly a bylo vidět, že i ony samy se podílejí na ochraně přírody. Dozvěděly se, jakým způsobem putuje odpad od úplného začátku až k jeho konci. Prezentace lektorky byla doplněná pracovními listy, kde děti hledaly odpovědi na otázky v samotných prostorách a na závěr programu si vyzkoušely i interaktivní hru, kde měly za úkol správně roztřídit odpad.

                  Po skončení programu si děti užily spoustu zábavy v Království železnic - sledovaly modely památek, českých měst, aut, letadel a někteří si vyzkoušeli i povolání řidiče. Mohli se vžít do role řidiče metra, tramvaje nebo autobusu. 

           Celou exkurzi jsme díky krásnému jarnímu počasí zakončili procházkou doplněnou o návštěvu dětského hřiště a všichni jsme se tento den připsali do seznamu skvěle strávených dnů. 

 

        

Návštěva fyziokliniky 

                      Na začátku nového roku jsme se v předmětu přírodověda začali věnovat lidskému tělu, a tak bylo vhodné vydat se na místo, kde pracují odborníci v tomto oboru. Navštívili jsme fyziokliniku na Chodově, kde si děti samy na sobě vyzkoušely jak kosti, vazy, kloubní pouzdra a svaly v lidském těle vypadají a jak se tkáně pohybují. 

                     Děti se dozvěděly spoustu užitečných informací a poznatků o lidském těle, jeho stavbě, vývoji a růstu kostí a fungování těla prostřednictvím různých připravených materiálů a pomůcek.  Také zjistily,  co se děje v těle, když si něco zlomíme a jak se zlomenina může hojit. V druhé části programu jsme se společně s paní fyzioterapeutkou přesunuli  do místnosti, kde za pomocí diagnostického ultrazvuku žáci sledovali peristaltiku střev nebo pohyb srdečního svalu.

 

                                           

 

Africká savana 

                        Dne 31.1. jsme se společně vydali navštívit organizaci U Studánky poznání, která se zaměřuje na environmentální vzdělávání dětí a  mládeže. Žáci se jednoduchou a aktivní formou dozvěděli, jaká divoká zvířata je možné potkat v africké savaně. Zjistili, která zvířata jsou ohrožená, proč a jak je musíme chránit. Děti  se také dozvěděly spoustu zajímavostí o  některých zvířatech a v interaktivní části programu si společně s paní lektorkou ukázali,  co dělat, když potkáme divoké zvíře (např. lva, slona, nosorožce). Všechny děti se shodly na tom, že je velice zaujaly fotografie, které vznikly přímo na cestách paní lektorky, jejíž vyprávění bylo velmi poutavé. 

   

                  

Městská knihovna - etická výchova 

                         Dne 9. ledna nás v Městké knihovně Lužiny čekal program na téma - etická výchova žáků.  Obsah lekce byl zaměřen  na osvojení sociálních dovedností u dětí na základě zážitkové metody. Formou různých aktivit byly děti vedeny  k dialogu, diskusi, k vlastním postojům a názorům a k osvojení si pozitivních hodnot a vlastností. Společně s paní lektorkou si vysvětlili pravidla zdravení, stolování či slušného chování v prostředcích hromadné dopravy. Po skončení programu  měly děti možnost strávit čas v prostorách knihovny, posedět či listovat s vybranými tituly, které děti zaujaly. 

 

                                     

 

 

Štefánikova hvězdárna 

                           V prosinci jsme se v rámci předmětu Přírodověda věnovali tématu vesmír, které je u většiny dětí velmi oblíbené. Vzhledem k tomu, že žáci byli během hodin  velmi zvídaví, vydali jsme se na exkurzi do Štefánikovy hvězdárny. Po zhlédnutí naučného videa, které popisovalo jednotlivé planety, ale i historii naší Galaxie, následovala diskuze a prostor pro dotazy. Následně jsme se přesunuli do  hvězdárny. Bohužel počasí nepřálo pozorování oblohy velkým dalekohledem, obloha byla zatažená, a tak se děti alespoň podívaly na turisty na Petřínské rozhledně.

                                Věřím, že si děti odnesly několik nových informací a exkurzi si užily. 

 

                                     

 

Návštěva ZOO

                            Dne 30.11. jsme se společně s dětmi vydali do ZOO Praha, kde pro ně byl připraven lektorovaný program s názvem Cesta kolem světa.  Jedna z nejzajímavějších zastávek byla zajisté u lachtanů, kde děti mohly vidět krmení, trénink a spoustu obratných kousků, které tito živočiché dovedou - dětem zamávali nebo si zahráli si na žraloka. Dále děti zaujali klokani, kteří od nich byli vzdálení jenom pár centimetrů, dozvěděly se, k čemu jim slouží dlouhý ocas nebo silné končetiny. Delší čas jsme také strávili v terariu, kde jsme objevili svět plazů, hadů a dalších ještěrů.

                          Výklad paní lektorky byl velmi poutavý, děti se dozvěděly spoustu zajímavosti o životech některých živočichů. Po ukončení programu jsme strávili čas procházkou po ZOO, kde jsme mohli vidět další zajímavá zvířata.

Děti si výlet moc užily.

                                     . 

Halloween a alchymisti 

                          S podzimem přichází u dětí jeden nejpopulárnějších svátků - Halloween. Halloween je svátek, ke kterému neodmyslitelně patří strašidelné kostýmy, vyprávění historek, tanec a zábava. Děti z 5.B nelenily a v pátek 3.11. do třídy vstupovaly v kostýmech čarodějů, duchů, ale i netopýrů. Někdo dokonce ztvárnil filmové postavy, jako například Wednesday nebo Vřískot. 

                         Vzhledem k tomu, že nás již nějaký čas provází alchymie a pokusy, tento den byl pro další zkoumání jako stvořený. Děti si zkusily práci s mikroskopem- zkoumaly detaily listů, hornin, ale i hadí šupiny. Následně si zahrály na vědce a pustily se do různých pokusů – zachycovaly odraz světla na papíře, sledovaly ponor různých předmětů do tekutin a následně jsme si vysvětlovali vlastnosti předmětů. Děti také velmi zaujal pokus se svíčkou a zavařovací sklenicí. 

Všichni si tento neobvyklý den velmi užili. 

                                                             

 

                             

 Den finanční gramotnosti 

                       Dne 25.10 proběhlo v naší tříde den finanční gramotnosti. První vyučovací hodinu jsme strávili ve třídě, kde jsme si vysvětlili několik základních pojmů z této oblasti, připommněli si, které významné osobnosti se nachází na bankovkách a děti se na závěr pokusily sestavit rodinný rozpočet. Následně jsme se přesunuli k ČNB, kde začínal start únikové hry. Pro děti bylo připravených několik úkolů. Některé z nich byly náročné, ale společnými silami se všem povedlo odhalit, co nalezené šifry skrývají. Úspěšně tak prošly celou trasou únikové hry. 

                              Všechny děti hodnotily den jako povedený a budou se těšit na další projektový den, díky kterému se budou v této oblasti lépe orientovat.

                                                   

Národní památník Na Vítkově 

                 Dne 27.9. se žáci 5.B vydali na Národní památník na Vítkově, kde byl pro ně připraven edukační program s názvem Český lev se probouzí. Děti se dozvěděly informace o vzniku Československa, o státních symbolech, blíže jim byl představen Tomáš Garigue Masaryk a seznámily se s pojmem legionáři. Společně ve skupinkách řešily pracovní listy, přičemž jim odpovědi pomáhaly nalézt různé interaktivní prvky. Děti se tak dozvěděly o historickém pozadí státních svátků a významných dnů. 

Povedený program podpořilo krásné slunečné počasí a všichni jsme si užili první společný výlet v 5. ročníku.  

                                 

                                                         

 

Preventivní program DROP- IN 

                    Pro děti byl 13.9 připraven preventivní program, který se zabýval netolismem. Cílem programu bylo pojmenovat psychická, sociální a fyzická rizika netolismu. Žáci společně s lektory diskutovali o problematických situacích při využívání technologií ve společnosti, zapojily se do aktivizujících her a dozvěděly se o významech nových termínů. Děti se shodly na tom, že je to téma, které znají, nicméně je potřeba si ho neustále připomínat, zabývat se ním a nezapomínat na to, že technologie můžou být dobrým sluhou, ale také zlým pánem.

     

 

Královská obora Stromovka 

Den 23.6 jsme se společně vydali navštívit jeden z nejznámějších parků v Praze - Královskou oboru Stromovka, která nabídla dětem možnost užít si jeden z posledních dnů školního roku. Některé děti využily k zábavě dětská hřiště, další měly s sebou vlastní sportovní pomůcky, někteří si užívaly hezkého počasí povídáním a hraním deskovýh her na dekách. 

Díky hezkému počasí, příjemné zábavě v přátelské a pohodové atmosféře jsme si připsali do seznamu opět jeden nový zážitek. 

         

     

 

Interaktivní výstava v České televizi

Dne 22.5 jsme navštívili expozici Telka, která slavila 70 let a umožnila nám tak nahlédnout do zákulisí televizního světa.  

Děti si prošly scénami z nezapomenitelných filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, zasoutěžily si se Zázraky přírody, ve Videostopu si prověřily své znalosti z oboru filmu a televize, nebo se mohly zkusit  trefit míčkem do obří buřinky z pořadu 6 ran do klobouku. V expozici viděly i opravdové historické loutky - třeba Aninku z Broučků či strašidlo Barbuchu z pohádky Kubula a Kuba Kubikula. Můžete si taky na vlastní kůži vyzkoušet umění dabingu – namluvit po svém třeba známé postavičky z Večerníčka. A komu to nestačilo, projde si ještě Bludištěm Staré Prahy, kde najde originální loutky, scény a dekorace ze slavných seriálů a pohádek, jako Cirkus Humberto, Chobotničky z druhého patra, Štaflík a Špagetka, O Plaváčkovi, Šťastný smolař, Bylo nás pět a mnoha dalších.

 

    

 

     

No Bag Day 

V pátek 19. 5.  proběhla akce školního parlamentu s názvem No Bag Day, v rámci které si žáci mohli přinést učební pomůcky v něčem originálnějším než v klasických batozích.  Cílem bylo upozornit na miliony dětí, které denně nosí pomůcky v ruce do škol vzdálených mnoho kilometrů. Žáci si nosili nebo vozili pomůcky v nejrůznějších zavazadlech a v dalších předmětech, například v nejvíce zastoupených kufrech na kolečkách, kočárcích, v nejrůznějších košíkách, v odpakových košech, v přepravkách. Akce se opravdu vydařila a všichni si tento originální den užili. 

 

                     

 

                                      

 

 

Návštěva knihovny 

Dne 11.4 žáci 4.B navšívili městkou knihovnu Ostrovského, kde pro ně byl připraven program na téma dětští detektivové. Povídáním je provázel Kuba, od kterého dostali spoustu tipů na konkrétní knižní tituly.  Dozvěděli se nejen to, čím je tento literární žánr  charakterický, ale i o jeho různých podobách - knižní, filmová, či o únikových hrách, které se v dnešní době těší velkému zájmu. Následně měly děti možnost se v knihovně porozhlédnout, knížku si vypůjčit, případně v ní v klidu listovat. 

Věřím, že návštěva knihovny byla pro většinu dětí přínosná, neboť čtení výrazně přispívá k utváření osobnosti dítěte. 

         

 

Neviditelná výstava 

Dne 24.1 navštívili žáci 4.B Neviditelnou výstavu v Praze, kde měli možnost si za doprovodu nevidomého průvodce vyzkoušet, jaké to je být nevidomí. Zpočátku byly některé děti v rozpacích. Představa, že hodinu budou trávit v úplné tmě, kde se budou snažit poznat předměty a prostředí běžného života, jim nebyla úplné příjemná. Během samotné prohlídky se ocitly v rušném městě, ale i v přírodě nebo třeba v kavárně. Zkusily si, jaké je vidět svět z jiné perspektivy a jak ostré mají smysly, když je zradí zrak.

Děti zažily skvělý interaktivní zážitek, při kterém zakusily život nevidomého na vlastní kůži.

       

 

          

 

Zemědělské muzeum 

Dne 14.12 se žáci čtvrtých ročníků vydali na výlet do Národního zemědělského muzea v Praze, kde jim jednotlivé expozice ,, vyprávěly,, příběh o všem mezi zemí a talířem. Děti si prohlédly originální ruchadlo bratranců Veverkových, zjistily vše o koloběhu vody v přírodě, vyzkoušely si povolání myslivce, prodavače nebo objevitele. Nejvíce je zaujala expozice gastronomie, která děti zavedla do kuchyně babiček a prababiček, navnadila na pochoutky kuchyně doby současné i minulé a nabídla virtuální možnost smažení různých pokrmů. Expozice Jede traktor dětem nabídla možnost vyzkoušet si herní traktor, který simulovat orbu.

Konec  povedeného výletu děti věnovaly nákupu drobných suvenýrů.

 

                                                    

 

     

 

 

 

Dílna čtení (4.B, 1.A, 1,C)

Děti 4.B se v pátek 2.prosince zhostili role průvodců a učitelů nejmladších žáků naší školy ze tříd 1.A a 1.C.

Čtvrťáci  měli za úkol přinést oblíbenou knížku z raného školního věku, ze které prvňáčkům předčítali. Dvojice, či skupinky si našli svůj čtenářský koutek a pustily se společně do práce. Z výrazu některých dětí byla zpočátku poznat nervozita, která však po chvilce opadla. K závěru děti využily kartičky, pomocí kterých trénovaly slabiky a pokusily se společně vytvořit jednoduchá slova. Starší žáci si roli učitelů velmi užili. Všichni zúčastnění si novou a určitě zajímavou zkušenost užili.

Na konec školního roku se role předčítajících a posluchačů obrátí, neboť to budou právě prvňáčci, kteří budou svým starším kamarádům číst ze svých knížek.   

    

 

       

 

 

 

            

   

Podzimní pečení

Dne 10.10 2022 se opět spojily žáci 4.A a 4.B, aby zužitkovaly nejtradičnější podzimní ovoce a připravily z něj klasický jablečný závin. Děti se rozdělily do menších skupinek a pustily se do strouhání jablek, kterými následně svoje listová těsta začaly plnit - někdo zvolil jako náplň pouze jablka, jiní zase obohatily svoje výtvory ořechy, rozinkami či drcenými piškoty. Ve třídě byla po celou dobu příjemná podzimní atmosféra a děti se nemohly dočkat, až budou jejich záviny hotové. Vůně se linula chodbami celé školy. Po hodině se obě třídy sešly ve školní jídelně a s nadšením začaly ochutnávat -  spokojené úsměvy dětí mluvily za vše a všichni se za dobře odvedenou práci pochválili.

 

 

 

 

Návštěva Národního muzea v Praze

Dne 26. 9 jsme společně s dětmi 4.B vyrazili na exkurzi do Národní muzea v Praze, kde si prohlédli několik zajímavých expozic. Většinu dětí nejvíce potěšila expozice Zázraky evoluce, kde jim nad hlavami doslova létali ptáci, či proplouvaly ryby. Zaujala je také kostra plejtváka myšoka, která patří mezi nejznámější exponáty  muzea. Nadšenci mineralogie obdivovali sál minerálů, ve kterém byly vystaveny tisíce minerálů. V Nové budově Národního muzea jsme navštívili expozici 20.století, jejiž součástí je dětská herna, která vyzývá ke hrám a ukazuje jejich proměny v průběhu tohoto století. Děti měly možnost seskládat předměty stavebnice Merkur, na počítačích vyzkoušet Tetris nebo si prohlédnout hračky jako Igráček, či mončičák. 

Zážitkem bylo vidět samotné prostory této nejvýznamnější pražské památky, mezi které patří vstupní vestibul, na něj navazující monumentální dvorana hlavního schodiště a především Panteon umístěný pod kopulí. 

Věřím, že si děti návštěvu muzea užily.

  

   

 


Školní rok 2021/2022 (3.B)

Třídní učitelka: Bc. Mária Kromelová

Kmenová třída: Učebna č. 134

 


Návštěva knihovny

Dne 3.2 děti třetích tříd navštívily knihovnu Jezerka, kde na ně čekal úžasný program. Hlavní téma bylo věnováno pověstem – vyprávění o příchodů Čechů, o Vyšehradě, ale také o pověsti města Prahy.

Programem nás provázel pan Jahoda, který se soustředil nejen na vyprávění, ale i na dramatickou, audiovizuální a pohybovou stránku. Děti se tak měly možnost vžít do jednotlivých postav, bytostí a zvířat, o kterých pověsti vyprávějí.
Někteří kluci se tak alespoň na okamžik stáli Praotcem Čechem, jeho bratrem Lechem, Krokem nebo také knížetem Bruncvíkem. Holky naopak ztvárnily postavy Libuše , Tety a Kazi. Po poutavém vyprávění, během kterého se dozvěděly o jejích schopnostech, zahrály úžasné scénky – Teta mluvila s duchy, Kazi byla léčitelka a kouzelnice a Libuše předpovídala budoucnost.
Během celé besedy bylo vidět nadšení dětí, chuť zapojit se do her a radost. Díky poutavé formě, kterou přednášející zvolil, se děti dozvěděly spoustu nových informací o české historii. Výlet jsme zakončili procházkou parkem Jezerka až k Divadlu Na Jezerce.

Návštěvu knihovny jsme si všichni moc užili.

  

                        


Bubnování na drumbeny 

Dne 11. 10 se žáci 1. - 4. ročníků  zúčastnili zážitkového workshopu, vedeného Zdeňkem Rollerem, který dětem představil několik hudebních nástrojů. Nejzajímavější část byla věnována hře na drumbeny.

Na začátku programu pan Roller dětem vyprávěl o vzniku samotného hudebního nástroje, jeho různorodému využití , a také o poselství, jenž s sebou nástroj nese. Děti si díky originálním rytmickým technikám měly možnost zahrát na tento netradiční hudební nástroj, procvičit své rytmické cítění, hravou formou rozvíjet svou pozornost, soustředění a kreativitu.

V závěru programu se žáci seznámili i s dalšími netradičními hudebními nástroji, mezi které patří i nejstarší nástroj na světě -  didgeridoo.

Program měl velký úspěch a děti si tuto netradiční akci plnou hudby a rytmu  skvěle užily.

   

 


Sportovní den

Dne 30.9 se na školní zahradě uskutečnil sportovní den, kterého se účastnili žáci 2.B , 3.A a 3.B.

Celé čtvrteční dopoledne bylo věnováno soutěžení a žáci tak mohli mezi sebou poměřit síly , a to celkem v 10 disciplínách - běh na 50 m, skok daleký, hod kriketovým míčkem, střelba na bránu, hod na cíl, člunkový běh, hod kruhem na tyč, sedy lehy, kliky a skok přes švihadlo.

Společně strávený čas doprovázelo krásné slunečné počasí , po celou dobu panovala dobrá nálada a bylo vidět, že děti si tento den strávený mimo školní lavice, opravdu užívají.  Do celé akce se aktivně zapojilo i několik rodičů, kteří  měli možnost vidět svoje děti i jinak, než v domácím prostředí. Děti si v průběhu akce měly možnost vyrobit vlastní sportovní odznaky, které jim i za několik let připomenou hezký  zážitek. O hezký závěr sportovního dne se postaral několikanásobný mistr světa v BMX , Dominik Nekolný.

Za několik dní proběhlo v tělocvičně školy slavnostní vyhodnocení nejen prvních míst, ale i TOP výkonů v jednotlivých disciplínách. Žáci druhého ročníku byli vyhodnoceni v rámci třídy, žáci třetích tříd byli hodnoceni ve dvou kategoriích - kluci a holky. Vítězové na předních příčkách jsou následující:

 

2.B

1. místo Adam Garval  

2. místo Jakub Trs, Lucie Pletánková (stejný počet bodů) 

 

3.A + 3. B 

holky:   1. místo  Adina Mrňová                                         kluci:   1. místo Daniel Felber

               2. místo  Adriana Krejsová                                                2.místo Kristián Kobetič

               3.místo   Zoe Tkáčová                                                         3. místo Štefan Parula 

 

Věříme, že si všichni sportovní den užili a děkujeme všem rodičům, kteří podpořili tuto akci, zejména paní Sobotkové za výrobu placek a triček, paní Pleskot Kollárové za skvělé fotografie a ostatním rodičům za pomoc při organizačním zajištění akce.

 

Fotogalerie k nahlédnutí zde

S poděkováním

Bc. Mária Kromelová

 

 


Školní rok 2019/2020 (1.B)

Třídní učitelka: Mgr. Anna Čítková

Kmenová třída: učebna č. 127

Školní družina: Ing. Zuzana Smetanová

 

Leden 2019

Připomínám možnost individuálních konzultací po předchozí dohodě - komens/email.

10. 1. Přednáška EVVO (Enviromentální vzdělávání, výchova a osvěta) 
           "Chov a ochrana obojživelníků a plazů" s živými ukázkami. Více iformací zde.

14. 1. HZS (Hasičský záchranný sbor) Praha Modřany - exkurze zde

20. 1. Uzavření pololetní klasifikace

29. 1. Divadelní představení "Pohádky pro Hurvínka" - zde

30. 1. Osvětová přednáška Policie ČR

           Vydávání výpisu vysvědčení za 1. pololetí šk. roku 2018/2019 - 4. vyučovací hodinu

31. 1. Pololetní prázdniny

 

Prosinec

 5. 12. Fotografická soutěž

            Výstava a anonymní hodnocení všech odevzdaných portrétů zvířátek

 6. 12. Mikulášská nadílka

11. 12. Projektový den - vánoční tvoření

             Vánoční jarmark zde

             Školní družina bude v provozu do 16:00

18. 12. Tvoje tvář má známý hlas

20. 12. Vánoční besídka

 

Listopad

přípravy na Vánoční jarmark, který bude 11. 12. 2019

26. 11. - 3. 12. - sběr starého papíru

25. 11. - 29. 11. konzultační týden tzv. triády, bližší informace v Komensu v Bakalářích

21. 11. Den otevřených dveří

16. 11. 2019 v sobotu podzimní brigáda na školní zahradě

8. 11. Vánoční focení

 

Říjen

16. 10. Preventivní program PČR (prapor. Bican) - Městská policie x Policie české republiky - policisté, uniforma, vybavení, kontakt,...

25. 10. Halloween akce pro žáky 1. stupně orientovaná na anglický jazyk - program pořádá třída 9. A  v malé tělocvičně  pod vedením paní učitelky H. Hladíkové

             Florbalová škola Bohemians - ukázková hodina s nabídkou kroužku florbalu organizovaného na naší škole pro žáky prvního stupně

 

Září

2. 9.  Slavnostní zahájení školního roku

2. a 3. 9. Seznámení se školním řádem a pravidly bezpečného chování

16. 9. Jednání se psy - program v rámci prevence speciálních patologických jevů pořádá organizace ZA OBZOR - jak se chovat při setkání s cizím psem a o tom, jak nám pes dává najevo, co si můžeme ještě dovolit a co je již nevhodné

18. 9. Třídní schůzky od 17:00 hodin

 

Vítám Vás na stránkách naší třídy 1.B.

Na těchto stránkách najdete zprávy o akcích třídy, informace z dění ve třídě. Harmonogram školního roku, novinky a další obecné informace najdete v konkrétních odkazech webu školy.

Všechny průběžné informace budeme sdílet prostřednictvím Komens, též pomocí emailu.

 

ZŠ Jeremenkova © 2016 - 2024 Created by SnowSoft