Přejít k hlavnímu obsahu

Poznávací zájezd žáků do Spojeného království
3.6.2022

Vážení rodiče,

níže uvádíme text žákyně 9.B Alžběty Štollové, který napsala jako shrnutí zájezdu žáků školy do Spojeného království. Na závěr článku příkládáme také společnou fotografii. Věříme, že se dětem poznávací zájezd líbil.

Text žákyně

V květnu 2022 se 49 žáků druhého stupně zúčastnilo pětidenního zájezdu do Anglie a Walesu. Vyjeli jsme autobusem v neděli 15. května kolem třetí hodiny odpolední. Projeli jsme Německem a přes noc Belgií, abychom se ve čtyři ráno dostali k Eurotunelu, vedoucímu pod kanálem La Manche.

Ráno 16. května se naštěstí naši řidiči stihli přeorientovat na levou stranu silnice a vesele jsme uháněli do města s nejstarší univerzitou v anglicky mluvících zemích - Oxfordu. Budu mluvit za všechny, když řeknu, že na nás nejvíce zapůsobila Christ Church College, v jejichž interiérech se natáčely části proslulého filmu Harry Potter. Odpoledne jsme byli rozděleni do týmů  ー v čele každého z nich byl jeden deváťák  ー a následně jsme byli, v rámci poznávací hry, vypuštěni do města. Museli jsme hledat odpovědi na otázky týkající se historie, architektury a umění. V plném počtu jsme se večer opět sešli v autobusu, poté byla provedena distribuce dětí do hostitelských rodin.

Druhý den v Anglii (třetí den zájezdu) jsme nejprve zavítali do hrabství Somerset, do městečka Glastonbury. Říká se, že právě zde byl pohřben legendární král Artuš, který je spjatý s mocným mečem Excaliburem. Po krátké exkurzi jsme se přemístili do města Wells - město je to tedy doslova o fous. Jedná se o druhé nejmenší město ve Velké Británii. Mimo jiné je známé pro svou katedrálu (název: Wellská katedrála) a přilehlou zahradou.

Naší poslední zastávkou tento den bylo město Bath s nejteplejšími termálními vodami v celé Británii. Navštívili jsme bývalé římské lázně stojící zde již téměř 2 000 dlouhých let.

18. května jsme den začali v Chepstow  ー  vyšli jsme si na stejnojmenný hrad. Tímto jsme se přesunuli do jižního Walesu. Po krátké pauze ve zbytcích rozpadlého opatství Tintern Abbey nadešel čas probádat hlavní město Walesu ー Cardiff. Viděli jsme například ikonickou terakotovou budovu Pierhead a měli jsme příležitost poslechnout si velštinu, která má s angličtinou společnou asi jen latinskou abecedu.

Ve čtvrtek už jsme si opět balili zavazadla a absolvovali jsme tříhodinovou cestu do Londýna, který je anglickou metropolí. Byli jsme překvapeni, když jsme se dozvěděli, že budeme jezdit metrem. Využili jsme nejnovější linku, Jubilee line, a jednu z nejvytíženějších   ー linek, Piccadilly line. Povedlo se nám projít většinu turistických atrakcí během jednoho dne ー počínaje Tower Bridge, přes bývalou pevnost Tower a London Eye, až po Trafalgar square. Zlatým hřebem zájezdu byla návštěva londýnské čínské čtvrti Soho. Po deváté večer jsme již byli usazeni v autobusu a směřovali znovu k Lamanšskému průlivu.

Kontrola pasů proběhla pouze na britsko-francouzských hranicích, jinak šel náš dvacetihodinový návrat jako po másle.

 

 


Odebírat noviky typu "Novinky (provozní)"

Ulož
ZŠ Jeremenkova © 2016 - 2022 Created by SnowSoft