Čtení pomáhá
8. 1. 2017

V letošním roce se žáci naší školy zapojí do projektu, který se nazývá Čtení pomáhá.

Náš cíl je stejný : spojit potěšení ze čtení s radostí z pomoci druhým.

Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři. Každý školák, který se zapojí do projektu, získá po úspěšném vyplnění testu kredit padesát korun, který věnuje na jeden z nominovaných projektů. Čtením knih mohou žáci pomoci nejen sobě, ale i jiným dětem. Za každou přečtenou knížku obdrží sumu peněz, kterou pak mohou darovat tomu, koho si z nabízených projektů charity vyberou.

A kdo je například v odborné porotě?

Dramatik, scenárista, textař a herec Zdeněk Svěrák

Jeho tip na nejlepší knihu pro mladší školáky:

Jaroslav Foglar: Rychlé šípy, Jan Werich: Fimfárum

Dětské knihy, které ovlivnily jeho život

Ondřej Sekora: Ferda Mravenec, Jan Karafiát: Broučci, Božena Němcová: Pohádky

Proč mají podle Zdeňka Svěráka děti číst?

Číst knížky je jako odemknout klíčem abecedy komnatu s pokladem. Tam se slova mění v obrazy a v pocity, které se rodí v čtenářově hlavě a srdci a jsou jedinečné a hluboké. Nepodaří-li se nám předat dětem tento klíč, přetrhneme i řetěz porozumění mezi generacemi. Proč podporuji projekt Čtení pomáhá. Projekt Čtení pomáhá je důmyslný. Spojuje pobídku ke čtení s pobídkou k dobrým skutkům, a to formou hravé soutěže. A využívá při tom jejich počítačové gramotnosti. Myslím si, že i dnešní internetové děti mají v duši místo pro pomoc postiženým nebo starým. Ta hra míří na toto místo a chce ho zvětšit. Vyvrací vlastně staré rčení o tom, že nelze honit dva zajíce najednou. Tady je chycení zajíce solidarity podmíněno chycením zajíce knížek. A všechny knížky, které jsme vybrali, za tu honičku stojí.

Více najdte na www.ctenipomaha.cz

Odebírat noviky typu "Pomáháme"