Průvodní dopis Ing. Jaroslava Mítha k soutěži školních jídelen

Zdravá škola

Projekt probíhá pod vedením vedoucí školní jídelny a učitelů výchovy ke zdraví.

Den se Šmakounem

Dne 20.10.2016 proběhl den se Šmakounem, v jídelně se vařil pokrm a pékl moučník se šmakounem, z tohoto důvodu byla změna jídelníčku - polévka rybí, nadýchaný zeleninový nákyp se šmakounem a jako dezert šmakounorýžovník. Nás zajímalo, co se dětem vybavilo pod názvem Šmakoun, co si pod ním představují. Překvapila nás řada jejich zajímavých představ, které jsme umístili na vývěsku u recepce. Názory byly opravdu velmi různé a vtipné.

Mnohé děti si vybraly k obědu nadýchaný nákyp s masem, šmakounem, brokolicí, kukuřicí, mrkvičkou a zapečeným sýrem. Někomu chutnal, někomu ne, někdo ho snědl jen tak jako vždy a pak šel ochutnávat vzorky na recepci, kde byly šmakounové kostičky sladké, slané, houbové, brokolicové, jáhlové sladké koláčky, brokolicové placičky, šmakounová "nutela" složená pouze z bílkoviny, fruktozy a kakaa nebo šmakounové klobásky a párečky pouze z masa a bílkoviny. Vedle těchto dobrot, z nichž děti nejdříve vyjedly párečky, bílkovinné kostičky a brokolicové placičky byl v jiném tvaru a velikosti nabízen i nákyp z jídelny. K našemu údivu děti ochutnávaly právě i ten a ptaly se, cože je to za dobrotu. Když jim paní Pláničková řekla, že to samé, co jedly dnes v jídelně, jen v jiném tvaru, děti nevěřily. Některé dokonce tvrdily, že nic takového v jídelně neměly. Švédské stoly s minikousky zdá se udělaly divy.

Potěšil nás apetit dětí a zájem o zdravé potraviny. Leckteří zjistili, že se dá zdravě mlsat i živit tělo zároveň, a to bez trápení.