Oficiální prohlášení školy k události ze dne 11. 9. 2018
17. 9. 2018

Základní škola s rozšířenou výukou jazyků, Praha 4, Jeremenkova 1003

dovolte mi, abychom vás informovali, jaké další kroky podnikla škola ve spolupráci s Městskou částí Praha 4 v návaznosti na incident, který se stal 11. 9. 2018 ve škole a jejím blízkém okolí:

K informacím, které jste od nás o napadení žáků a pedagoga naší školy cizími nezletilými osobami obdrželi na třídních schůzkách 12. 9. 2018, sdělujeme další aktuální informace a uvádíme opatření, která jsme podnikli:

1. O incidentu byla informována Policie ČR a byla požádána o zvýšený dohled v širším okolí školy.
  2. Byla informována městská policie z Prahy 4 a byla požádána o zajištění hlídek v okolí školy, policejní hlídky jsou zajištěny na inkriminované časy, zejména v době příchodů a odchodů žáků do/ze školy, aby byla zajištěna bezpečnost žáků v okolí školy.
  3. Ve škole byl posílen pedagogický i provozní dozor.
  4. Napadeným žákům byla poskytnuta první pomoc, všichni žáci byli neprodleně znovu poučeni o nutnosti zvýšené opatrnosti.
  5. Pro žáky je domluvena praktická přednáška na téma Jak postupovat v krizové intervenci. Každá zlá zkušenost by měla být dospělými přetavena v dobrou zkušenost, aby člověk příště dokázal odhadnout hrozbu nebezpečné situace a dokázal se v ní rychle zorientovat a podniknout bezpečné kroky.
  6. Škola informovala všechny ředitele škol v Praze 4 a vyzvala je ke spolupráci pro dopadení pachatelů a odvrácení dalších incidentů neznámé party.
  7. Preventista sociálně patologických jevů, výchovní poradci a speciální pedagogové školy jsou žákům denně k dispozici pro případné poskytnutí jakékoliv podpory, ve škole mohou žáci využít anonymní schránky důvěry v přízemí školy a školního poradenského pracoviště, kde je možné v soukromí řešit právě to, co je trápí.
  8. Škola ve spolupráci s OSPOD Praha 4 a Bílým kruhem bezpečí zajistila možnost bezplatné právní a poradenské pomoci pro napadené žáky a jejich rodiny, pro všechny žáky školy připraví a zajistí preventivní akci s ukázkou sebeobrany.
  9. Městská část zajistila škole odborníka pro řešení krizových situací - psychologa pro zájemce z řad žáků i rodičů.

Podrobnější informace jsou rodičům z bezpečnostních důvodů předávány školou v jejím v interním programu školy Bakaláři - Komens.

V Praze dne 18. 9. 2018                                                                                                  Mgr. Iveta Jandová