Školní rok 2018/2019

Třídní učitelka: Mgr. Alena Nývltová

Kmenová třída: učebna č. 127

Vítám Vás všechny na stránkách 2.B v novém školním roce.

Na těchto stránkách najdete přehled informací o akcích třídy a dokumentaci ze společných aktivit.

Harmonogram školního roku, novinky a další informace budou vždy aktuálně na konkrétních odkazech webu školy.

Všechny průběžné informace budeme sdílet prostřednictvím emailu. 

 

EVOPROGRAM OVCE - KLÍČOVSKÉ SADY

Navštívili jsme Klíčovské sady, které byly pro každého z nás premiérou. Nejprve nás čekala procházka přes sady s kosou a kolovrátkem. Pan Dolenský nám po cestě ukázal různé druhy ovocných stromů, různého stáří. Načepovali jsme i do velké nádoby vodu pro ovečky.

Ovečky nás čekaly v jejich příbytku, byly čerstvě ostříhané. Každý si mohl je zkusit nakrmit dobrotami, které jim dobré duše přinesly z domova. Ještě před jejich vypuštěním jsme v ohradě hledali jejich vlnu, kterou jsme po té zkusili vyprat v mýdlové vlně a zpracovat nejprve prsty, a po té na kolovratu.

Nebyly tam jen ovečky, které nám dělaly radost, ale i ostatní zvířátka - morčata, králíci. 

         

 

 

DĚTSKÝ DEN + SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ BOSÉHO CHODNÍKU

Odpoledne, po dopoledním sportování, nás čekala netradiční stanoviště na zahradě školy. Děti si prošly 8 stanovišti, za splnění dostaly zasloužené razítko a po absolvování všech stanovišt i sladkou odměnu.

Během odpoledne jsme i slavnostně otevřeli Bosý chodník, který byl vytvořen školním parlamentem ve spolupráci s rodiči, pedagogy a MČ4.

      

 

DĚTSKÝ DEN - SPORTOVNÍ DOPOLEDNE

Návrat ze Školy v přírodě byl ve sportovním duchu. Celé dopoledne děti závodily v areálu školy.

Z naší třídy gratuluji všem zúčastněným a vítězům - Lili, Matějovi a Olíkovi :) 

          

 

ŠKOLA V PŘÍRODĚ 2019 - ŽALÝ - CHATA KAROLÍNKA

DENNÍ ZPRAVODAJ :)

1. DEN - pondělí

Cesta celkem ubíhala, ale byla dlouhá, proto jsme měli zastávku. Na místo jsme dorazili zhruba v 11 hodin dopoledne, seznámili jsme se s instruktory Mončou a Kubou, kteří si s dětmi zahráli pár her před obědem, protože počasí přálo. 

K obědu nás čekal vývar a rajská polévka s těstovinami.

Během poledního klidu se děti ubytovaly, vybalily, seznámily se s vybavením pokoje.

Odpoledne měli instruktoři připravený program - hrály se hry na hřišti, děti si rozdělili do týmů, ve kterých budou po celou dobu tématicky zaměřených Olympijských her. Svačilo se hezky na čerstvém vzduchu.

Po večeři - kuře s bramborem - začalo pršet, proto si týmy připravily svoji vlajku a pojmenovaly se. 

Následovala hygiena, úklid, společné čtení Dětí z Bullerbynu a šlo se na kutě. Usínat nebylo težké :)

       

 

2. DEN - úterý

Oficiální budíček nám zvonil v 7:15, ale někteří nedočkavci byli vzhůru o něco dříve.

Snídaně byla bohatá, formou švédských stolů. Myslím, že si každý měl možnost vybrat dle svých chutí. 

Po snídani jsme dali do kupy pokoje a následovalo učení, které bohužel muselo vzhledem k nepřízni počasí probíhat uvnitř. 

Založili jsme si deníček, do kterého budeme zapisovat a kreslit naše zážitky z každého dne. Nezapomněli jsme i trochu počítat, dopoledne však rychle uteklo a už v jídelně voněl oběd - vývar s rizotem.

Právě odpočíváme po obědě a bedlivě pozorujeme mraky s deštěm, zda nám počasí dovolí vyrazit na průzkum do okolí. 

Předpověď na další dny je příznivá :)

  

Odpoledne bohužel pršelo, takže děti vyrazily na chviličku do lesa provětrat holínky a pláštěnky. Odpoledne hrály komunikační hry na chodbách chaty a večer měli volno na pokojích, kde je zabavily karty a ostatní hry.

Usínání i po tomto propršeném dni bylo rychlé.

 

3. DEN - středa

Probuzení dnes bylo do příjemného rána bez deště, s příslibem pobytu venku.

Po vydatné snídani jsme se ujali deníčků a zapsali zážitky z minulého dne a zkusili si natrénovat psaní pohledů, šlo nám to mnohem lépe než minulý rok :)

Po hodince strávené u stolu jsme honem sbalili batůžky, čepice a teplé oblečení a doslova jsme vyběhli na 2 km vzdálenou rozhlednu Žalý, kde foukal krkonošský vítr a byl nádherný výhled do okolí, Ukázali jsme si, kterým směrem se zítra vydáme do Špindlerova Mlýna, kde leží nejvyšší hora Sněžka a odkud jsme přijeli. Také si každý vybral pohled dle svého gusta, který jsme po návratu napsali "načisto" a poputuje domů. Třeba dorazí dřív, než my :)

K obědu jsme měli tradiční krkonošskou bramboračku s boloňskými špagetami.

Odpoledne nás čekají  venkovní olympijské hry v týmech, tvoření pochodně a večer je přislíbená diskotéka. Tak uvidíme, zda se vše splní :)

Předpověď na zítra slibuje sluníčko.

Plánujeme vyrazit v 8:30 na autobus, ve Špindlerově Mlýně objevit hřiště a prozkoumat údolí Bílého Labe, navštívit muzeum lega a vytouženě utratit kapesné, které ještě zbylo :) oběd si poneseme na zádech. Plánovaný návrat na chatičku je cca v 17:00. Držte nám palce!!!

                      

4. DEN - čtvrtek

Hned po ránu jsme měli napilno - rychle posnídat, sbalit batůžek, vhodně zvolit oblečení a vyrazit vstříc celodenní túře. 

Prošli jsme se krásné 4 kilometry přírodou na autobusovou zastávku Bártlova lávka, odkud nás autobus přiblížil do Špindlerova Mlýna. Tam jsme poobědvali a lehce se prošli.

V Muzeu kostek jsme shlédli pohádkový příběh o historii lega, dostali jsme hrací kartu, do které jsme zaznamenali postřehy z filmu a také různé další odpovědi, které jsme mohli vyhledat v muzeu. 

Za odměnu nám bylo hraní s neskutečným množstvím lega.

Po programu jsme putovali zpět na autobus a čekal nás 4 kilometrový výstup zpátky na naši chalupu.

Všichni ho zvládli, dokonce jsme dorazili o hodinku dřív :) Ani nebyl čas fotit, makali jsme, co to dalo.

Čekala nás gulášovka, a protože sil zbylo dost - turnaj ve vybíjené a další jiné hry na hřišti u chalupy.

Za chvíli zasedneme k táboráku, opečeme buřtíka a bude zbývat jen sbalit věci a těšit se na ranní odjezd domů.

Během našich pár dní vznikly nové přátelské vazby nejen třídní, ale i vzácné mezitřídní.

Byla sranda, pohoda  :)

       

JARNÍ TVOŘENÍ A ZAHRADNIČENÍ

V průběhu jara jsme založili náš třídní záhonek, kam jsme zasadili sazeničky kedluben a zaseli semínka hrášku a mrkvičky. O záhonek se průběžně během odpolední družinky staráme a chodíme se kochat, jak se nám hezky zelená. Občas jsme záhonek zalili, ale většinou na to máme pana pomocníčka - déšť, a že ho letos není málo. Snad stihneme před prázdninami sklidit :)

Také jsme zaseli velikonoční osení a vytvářeli jsme Trávníčky, kteří nám sloužili jako velikonoční ozdoba na domácí stůl.

Nezapomněli jsme ani letos na naše maminky a pozvali jsme si paní výtvarnici, která nás zasvětila do malby na textil a speciálními barvičkami, jsme maminkám ozdobily chňapky do kuchyně. 

        

 

SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU - "PONOŽKOVÝ DEN"

Když se dají dvě ponožky patami k sobě, připomínají chromozom X. Jelikož právě jeho porucha způsobuje Downův syndrom, staly se ponožky symbolem Světového dne Downova syndromu.

Lidé po celém světě tak 21. března vyjadřují symbolickou podporu lidem s tímto onemocněním nošením rozdílných ponožek.

Zapojili jsme se i my:

 

 

PREVENTIVNÍ PROGRAM S VÍTKEM

V pátek jsme mělu vzácnou návštěvu. Přijel za námi náš kamarád Vítek Hrbáček, se kterým se známe již z minulého školního roku. 

S dětmi formou hry poukázal na pravidla správné komunikace, podpořil vzájemné vnímání a citlivé jednání v naší partě. 

Byly to velmi příjemné dvě hodiny, které v nás doznívaly do konce vyučování. 

 

ODŠŤAVŇOVÁNÍ S OZ Brázda

V období zimy potřebuje naše tělo mnoho vitamínů. O to víc toto tvrzení platí, když nastane období chřipek a ostatních viróz. 

OZ Brázda je projekt, který je zaměřený na pravidelné dodávní Ovoce a zeleniny do škol v podobě dopoledních svačin. 

Nyní nás navštívily pracovnice z OZ Brázda a přivezly plné bedýnky vitamínů.

Během jejich povídání o zdravé výživě si děti mohly připravit ovo-zeleninové špízy či ochutnat smoothie a hádat z čeho bylo mixované.

Byla to opravdu vitamínová bomba :) 

             

 

POLOLETNÍ VYSVĚDČENÍ A ZASLOUŽENÁ ODMĚNA VE FUNCENTRU TOBOGA - 31. 1.2019

Pololetí uteklo jako voda a my si výsledek naší práce slavnostně převzali ve čtvrtek 31. 1. 2019  během první hodiny, na všech vysvědčeních byly krásné známky, za kterými stojí hodně dřiny a urputné práce.

Během této hodiny jsme se bohužel rozloučili s naším slovenským kamarádem Matúškem, který se po půl roce v naší třídě vrací do svého rodného města, kde ho čekají staří dobří kamarádi. 

Matúškovi přejeme mnoho úspěchů :)

Odměnou nejen za vysvědčení, ale i za úspěšný výdělek z předvánočního Jarmarku, nám byla návštěva Tobogy, kde jsme se vyblbli během dvou hodin a po cestě zpět jsme usínali vysílením v metru.

 

Přeji Vám, děti, samé krásné chvíle v 2. pololetí našeho společného školního roku a rodičům děkuji za perfektní spolupráci, schovívavost a bezproblémovou komunikaci.

 

 

 

PŘEDVÁNOČNÍ ČAS - 20. a 21. 12. 2018

Máme za sebou dva dny, které se nesly v duchu Vánoc.

Čtvrtek začal španělským představením vánočních koled, které děti z vyšších ročníků nacvičily s paní učitelkou Socas. Po té jsme se vydali do Divadla Spejbla a Hurvínka do nedalekých Dejvic, kde jsme shlédli představení Štedrý večer u Spejblů.

Dnes, v pátek,  se ve třídě jedlo, hodovalo a těšilo z vánočních překvapení pod naším stromečkem. Tradičně jsme si rozkrojili jablíčko, zapálili poslední svíčku na adventním věnci a s teplým čajíčkem se bavili u filmu The Grinch.

Máme na co vzpomínat :)

Mějte krásný konec roku, pohodovou atmosféru u vánočního stromečku a splněná tajná přání. 

V novém roce pevné zdraví celé Vaší rodině.

Paní učitelka Alena Nývltová

 

PROJEKT JĚŽÍŠKOVA VNOUČATA 2018

Blíží se Vánoce, což je období, kdy si mnozí z nás uvědomí, že je potřeba začít myslet i na ostatní.

Jsou mezi námi lidé, kteří jsou často pro společnost téměř neviditelní. Jde o seniory a obyvatele zdravotnických zařízení a pečovatelských služeb, kteří z nejrůznějších důvodů nemohou být se svými blízkými. Mnoho z nich tráví svůj život ve smutku a samotě, a už si ani nevzpomenou, kdy naposledy dostali vánoční dárek.

My máme jedinečnou možnost jejich životy rozzářit.

Český rozhlas vyhlásil sbírku vlastoručně vyrobených vánočních přání, která budou do všech domů seniorů a dalších zařízení, které se projektu účastní. 

Naše třída dnes usilovně pracovala na rozdávání radosti a myslím si, že se nám povedla krásná veselá přání :)

 

 

ČERTOVSKÉ ŘÁDĚNÍ A VÁNOČNÍ JARMARK 5. - 6. 12. 2018

Ve středu proběhla celoškolní akce Mikuláš, na kterou byly pozvány děti z 1. stupně a kterou připravili učitelé s dětmi z 2. stupně. Dopoledne bylo velmi hezky tématicky připravené, byly otevřeny sklepní prostory, ve kterých probíhala netradiční oslava tohoto svátku pohádkovým způsobem. 

Během čertího dopoledne a i v navazující den se ve třídách intenzivně pracovalo na výzdobách školních prostor a výrobcích, které byly určené k odpolednímu prodeji. 

Vánoční Jarmark zahájily děti z 5. ročníku pod taktovkou paní učtelky Gessner v jídelně školy a dále celé odpoledně volně adventně plynulo v příjemné atmosféře linoucí se celou školou.

Velmi slušný výtěžek investujeme do třídních akcí. 

Děkuji Vám všem, děti i rodiče, za aktivní zapojení, setkání a spolupráci.

Krásné advetní dny :)

 

 

 

LOUČENÍ S VANESKOU - 30. 11. 2018

 

Vanesku, naši spolužačku, čeká nová škola a nové bydlení.

Ať se Ti daří v další životní etapě a cítíš se v nové partě dobře :)

 

 

 

ANGLICKÉ DIVADLO - 22. 11. 2018

Dnes jsme shlédli veselé anglické představení, kde jsme měli radost z porozumění z již naučených slovíček z hodin angličtiny. Celou hodinu jsme se všichni příjemně kulturně bavili :)

 

HALLOWEENSKÝ DEN - 31. 10. 2018

Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a dušiček.

Je to období plné tajemných rituálů a podivuhodných setkání, při kterých se prolíná svět živých se světem mrtvých. Bubáci se vyrojí zejména poslední říjnový den, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween.

Věřte nebo ne, jeho název vznikl prostým zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých – a přesně tak to je, protože připadá na první listopadový den (noc mezi posledním říjnem a prvním listopadovým dnem) a den nato se slaví dušičky – Památka zesnulých.

Zkrátka příležitost ke strašidelným převlekům, létání netopýrů a řezání dýní.

Celý den 31. října ovládlo naši školu halloweenské šílenství :) všude se objevovala strašidla různého druhu.

Při vyučování jsme psali tématický diktát, počítali příkady z netopýrů, luštili slova z dýní a četli s porozuměním o halloweenských tradicích. 

Během dopoledne bylo v prostorách tělocvičny připraveno množství her, na kterých se podílely starší děti a paní učitelky anglilčtiny z druhého stupně. 

V družině si děti vyrobily nohatého pavouka při těšení na velkou halloweenskou párty konanou v jídelně, která propukla od 14:00. 

 

Děkuji za krásné převleky a statečnost :)

Zhodnoťte sami, jak jim to slušelo!!

 

 

 

 

 

PROJEKT - 100 let REPUBLIKY - 24 - 26. 10. 2018

Během tří projektových dnů jsme se dozvěděli mnoho nového o naší zemi.

Nejen, že jsme si poslechli českou hymnu, kterou dobře známe, seznámili jsme se s českými symboly, povídali si o vzniku naší republiky a dalších věcech. Dokonce jsme si napsali i diktát o naší republice, který dopadl na jedničku :)

Školní projekt jsme podpořili krásně vybarvenými státními znaky - velkými i malými, a vytvořenými vlajkami, které nám slouží jako mávátka. 

V prostřed Evropy je malá zemička,

ve které leží nejedna vesnička.

V Praze, v hlavním městě, žije mnoho lidí,

na Pražský hrad tam všichni dobře vidí.

Na nejvyšší hoře, Sněžce, je velká zima,

když na ni vylezeš, je tam ale prima.

Velkými řekami je Labe s Vltavou

s mnoha rybkami a s hladinou blýskavou.

Tu naši zemi máme všichni rádi,

jsme tu jeden pro druhého a jsme kamarádi. 

 

 

 

TONDA OBAL - TŘÍDÍME ODPAD - 2. 10. 2018

V úterý jsme absolvovali program věnovaný reycklování odpadu. 

Děti roznávaly druhy odpadu, ujasnily si, co patří do barevných popelnic a seznámily se s několika recyklovanými výrobky. Připomněly si, proč je nutné třídit odpad. Soutěžily také, jestli umí nepoužité věci vložit do správných nádob. Na interaktivní tabuli viděly třídírny odpadů a jak se zalesňují skládky.

Byly překvapené, když se dozvěděly, že se z Pet lahví vyrábějí např.bundy.

Přednáška byla velmi zajímavá. 

 

 

SPARTAN RACE VÝCVIK PRO DĚTI - ŽLUTÉ LÁZNĚ - 12. 9. 2018

12. září jsme navštívili Žluté lázně, kde probíhal sparťanský výcvik pro děti vedený odborníky v tomto oboru. Nejdříve se sportovci zahřáli na travnaté louce, kde posilovací cviky jako dřepy, výdrže, squaty prostřídali honičkami. Po té děti čekal běžěcký výcvik. A na závěr protahování při hudbě. 

V rámci sportovního dopoledne byla zapojena i výtvarná dílna na téma blížícího se svátku sv. Václava. Povedené kresby a malby jsme přihlásili do soutěže. Výherci budou mít vlastní výstavu na Václavském náměstí. Držím palce :)

 

 

ZDRAVÉ ZUBY - 5. 9. 2018

Z čeho se zub skládá? Proč se tvoří zubní kaz? Jak si správně čistit zuby a kolikrát denně? Nejen na tyto otázky dostali žáci odpověď během zajímavé přednášky s názvem „ Zdravé zuby“.

Studenti stomatologie ve své prezentaci žákům vysvětlili složení zubů i vznik zubního kazu, předvedli techniku správného a dokonalého čištění zubů.

Zároveň jim ukázali nejvhodnější zubní kartáček.

Tato beseda přinesla žákům velkou inspiraci i důležité informace, které povedou k jejich kvalitní zubní hygieně.

 

 

CENY PRACOVNÍCH SEŠITŮ

CELKEM: 736,- Kč

Peníze za pracovní sešity se budou vybírat na třídních schůzkách ve středu 12. 9. 2018 od 17:00 hodin.

Prosím vás, abyste si přinesli přesnou částku. Peníze neposílejte po dětech.

ČESKÝ JAZYK 

Velký pracovní sešit - 2x 49,-

Malý pracovní sešit - 1x 30,-

Písanka - 2x 18,-

MATEMATIKA

Velký pracovní sešit - 3x 59,-

Malý pracovní sešit - 3x 30,-

ČLOVĚK A JEHO SVĚT

Pracovní sešit - 72,-

ANGLIČTINA

Pracovní sešit - 233,-

..........................................................................................................

TÝDENNÍ PLÁN 4. - 7. září

ÚTERÝ – TŘÍDNICKÝ DEN

-konec vyučování 11:45

-rozdání klíčků od skříněk (náhradní má pan školník)

-rozdání pracovních sešitů

-rozdání učebnic

 

STŘEDA – TŘÍDNICKÝ DEN

-konec vyučování 11:45

-pomůcky: doplněný výtvarný box či krabice (dle seznamu na webu třídy-viz níže), pomůcky na tělocvik – vše podepsat

-třídní fond 200,- (poslat hotovost po žákovi)

 

ČTVRTEK – ZAČÁTEK VÝUKY DLE ROZVRHU

-konec vyučování v 11:45

- věci dle rozvrhu (vlepen v ŽK)

 

PÁTEK – VÝUKA DLE ROZVRHU

-konec vyučování v 11:45

(další týden již jedeme dle rozvrhu - rozvržení hodin i konce  vyučování)

.................................................................................................................................................

POMŮCKY DO TŘÍDY

1. Připravit kufřík, krabici či box na výtvarku a do ní nachystat výtvarné potřeby:

– PVC ubrus, zástěrka nebo staré tričko

- plastový kelímek na vodu, modelína (minimálně 10 barev)

- 2 lepidla v tyčince - kvalitní, nejlépe Kores nebo Pritt (min. 20g), lepidlo Herkules(30g)

- voskové pastelky (12 barev) a suché pastely (12 barev)

- temperové barvy (10 barev + 2 běloby)

- vodové barvy (12 barev) a bavlněný hadřík(cca 30cm x 30 cm)

- min. 10 špejlí s hrotem

- štětce ploché č. 12 a 14, štětce kulaté č. 8 a 11

- 2 sady barevných papírů (min. po 20 ks v sadě)

VŠE PODEPSAT (stačí iniciály)

 

2.  Vybavit penál:

- 2 pera (Tornádo – ne gumovací)

- obyčejné tužky po dvou kusech (č. 1 , č. 2)

- měkká guma, ořezávátko (se zásobníkem)

- pastelky (min. 12 barev) a nůžky s kulatou špičkou

- pravítko (10 - 15 cm, aby se vešlo do penálu)

- fixy (min. 6 barev)

VŠE PODEPSAT (stačí iniciály)

 

3. Připravit třídní pomůcky do lavice:

- tvrdá průsvitná fólie na psaní tužkou (1x A5)

- mazací tabulka A4 + hadřík + 2 fixy

- nový Úkolníček 2.B

- papírové ručníky na ruce

- papírové tahací kapesníky

VŠE PODEPSAT (stačí iniciály)

 

4. Na tělocvik nachystat:

- sportovní oděv a obuv (se světlou podrážkou) v látkovém sáčku a švihadlo, tenisový míček

VŠE PODEPSAT (stačí iniciály)

 

5. Pro společnou mimočítankovou četbu:

- kniha: Z deníku kocoura Modroočka (Josef Kolář) – pořiďte vlastní přes prázdniny

                                    

 

 

________________________________________________________________________

Předchozí ročník mužete najít zde


Sledovat změny na této stránce

Ulož